Kreatywność u małego dziecka. Jak wspierać rozwój?

Rozwijanie kreatywności u dziecka to bardzo istotny element jego rozwoju. Warto byśmy jak najszybciej zaczęli pomagać w jej kształtowaniu, dzięki temu lepiej przygotujemy nasze dziecko do życia w dzisiejszym świecie. Warto zwrócić uwagę, by zabawa skłaniała dziecko do myślenia lub pozwalała na popełnianie błędów. Poniżej kilka porad oraz polecanych zabawek, starannie wybranych spośród setek dostępnych w internecie.

Miejsce dla dziecka

Wyznacz część mieszkania bądź pokoju na miejsce, w którym dziecko będzie mogło tworzyć i kreować bez obawy o to że nabałagani bądź będzie przeszkadzać innym.

Nie musi być to wydzielony do tego pokój, może być to nawet mały kącik, gdzie dziecko bez problemu będzie mogło układać klocki LEGO, przebierać się bądź malować / rysować. Najlepiej jeśli będzie znajdować się tam stolik wraz z krzesełkiem oraz dywan lub mata izolująca od zimnej podłogi. Dziecko powinno czuć się w tym miejscu dobrze i spokojnie

Pomyłki też są dobre

Jeśli twoje dziecko będzie zawiedzione lub zakłopotane niepowodzeniem bądź porażką, zamiast karcić bądź wyśmiewać powiedz do niego: "Co możemy zrobić by tym razem się udało? Co powinniśmy tym razem zmienić by to się nie powtórzyło?" Podczas układania budowli z drewnianych klocków bądź tworzenia nowych tras kolejowych na pewno pojawi się wiele takich sytuacji.

Proste nie znaczy gorsze

W dzisiejszym świecie nie brakuje bardzo rozświetlonych oraz głośnych zabawek, jednak nie pomagają one tak bardzo w rozwijanie kreatywności jak te najprostsze zabawki - drewniane klocki, kredki plus kartki papieru, tablica do mazania kredą lub także klocki LEGO - dla najmłodszych idealnie się sprawdzą klocki z serii LEGO DUPLO.

Bałagan to nic strasznego

Większość z nas lubi porządek oraz gdy wszystko jest na swoim miejscu. Jednak jeśli dziecko akurat robi coś kreatywnego, np. tworzy nowe figury z klocków magnetycznych lub maluje farbami, niekoniecznie pędzlem a np. rękoma, to bałagan tworzy się mimowolnie. Niech dziecko wie, że jeśli nabałagni to nic strasznego się nie stanie, po porstu później będzie musiało posprzątać.

Rozwiązywanie problemów

Zabawki, które wymagają od trzyletniego dziecka stworzenia czegoś od nowa lub rozwiązanie pewnego problemu to idealny sposób na rozwój kreatywności. Idealnym przykładem są puzzle bądź drewniane klocki. W przypadku puzzli dziecko skupia się na rozwiązaniu problemu jakim jest złożenie wszystkich w jedną całość, dopasowując poszczególne elementy do siebie uczy się także logicznego myślenia. Natomiast drewniane klocki pozwalają dziecku wykazać się wyobraźnią, gdyż poza prawami fizyki nie nakładają żadnych ograniczeń.

Komentarze

Dodawanie nowych komentarzy tymczasowo zablokowane.